Prosztataműtét után

A prosztataműtét megviseli a férfiakat, és nemcsak fizikailag, hanem lelkileg is. De mi vár a páciensre a prosztataműtét után?

A műtéti beavatkozás mértékétől függően változhat a gyógyulási idő, azonban általában húgycsövön keresztül végzik a beavatkozást, ami a legkisebb megterhelést jelenti a szervezetnek. A beavatkozást követően katéterrel történik a vizelés, és előfordulhat, hogy a kórházból való távozáskor még nem távolítják el. A katéter egy gyűjtő tasakba irányítja a vizeletet, amely gyakran még véres vagy zavaros, de ez nem jelent bajt. A katéter és varratok eltávolítása a prosztata műtét utáni néhány hétben történik, de ezután sem szabad megfeledkezni a rendszeres urológiai vizsgálatokról.

Prosztataműtéti utáni komplikációk

Ha a műtét után láz, hidegrázás, erős fájdalom vagy vérzés jelentkezik, mindenképpen értesíteni kell a kezelőorvost. Ugyanez a helyzet akkor is, ha feldagad a boka, netán az egész láb, nem telik a vizeletgyűjtő tasak vagy a katéter eltávolítás után vizelési nehézséget tapasztal. Mindezek után még jelentkezhet vizeletcsepegés vagy potenciazavar, igaz, nem szükségszerűen.

Szexuális élet prosztataműtét után

Fontos, hogy a műtét után is lehet szexuális életet élni, amennyiben nem jelentkezett potenciazavar. A prosztata hiányában nincs ondótermelés, de az orgazmus érzése hasonló lehet a korábbiakhoz, csupán nem lesz eredménye, azaz „száraz orgazmus” következik be. Ez először talán zavaró lehet, de jó ha tudjuk, az orgazmushoz nincs szükség spermaürítésre.

A szexuális teljesítőképesség visszaszerzéséhez több segítséget is igénybe lehet venni: többek között gyógyszereket, injekciókat vagy vákuumos eszközöket. Sőt, az intimtorna is szóba jöhet, amely nem csak a férfierő visszatérésén segíthet, hanem az inkontinencia esetleges tünetein is enyhíthet. (Prosztataműtét után sok férfi akár hónapokig is inkontinencia problémákkal küzdhet. )

Az orvosok szerint a potencia gyors visszaszerzésének érdekében érdemes minél előbb elkezdeni a stimulációt, akár már a katéter eltávolítása után. Ha nem sikerül, akkor sem kell megijedni, a cél az, hogy legalább hetente kétszer-háromszor legyen erekció a műtétet követő 18 hónapon át. Amennyiben ez nem sikerül, akkor is van esély a régi élet visszatéréséhez, ha protézist ültetnek be. Előfordulhat, hogy a műtét után sokam nem érzik magukat igazi férfinak, ezért a potenciazavar sokesetben az önbecsülési zavar miatt alakul ki. Ha ilyet tapasztalunk, érdemes minél hamarabb pszichológushoz, szexuálpszichológushoz fordulni, aki segít abban, hogy – ha nincs fizikai gátja – újra a régi erőnkben legyünk.


close