Gyógynövények prosztatabántalmakra

A prosztata bizonyos betegségeire – orvosi vizsgálat és konzultáció után – alkalmazhatóak gyógynövényekből készült szerek is. Hatásos lehet többek között a csalán, a tök, a lenmag, egyes pálmafajok, az ernyős körtike vagy a rezgő nyár.

Az alábbiakban a prosztatabántalmak kezelésére alkalmas gyógynövényekről, a belőlük készült szerekről olvashat bővebben.

Mikor alkalmazhatunk gyógynövényeket prosztataproblémákra?

A prosztataproblémák rendkívül kellemetlen tüneteket okozhatnak, és ha elhanyagoljuk a kezelést, komolyabb betegségekkel is számolhatunk. Ezért 40-50 éves kor fölött vizelettartási problémákkal, fokozott vizelési ingerrel, szexuális zavarokkal mindenképpen forduljunk szakorvoshoz. Egyes prosztatabetegségek esetén nincs is szükség műtéti kezelésre, ilyenkor a fokozott, sűrű orvosi ellenőrzés javasolt, illetve gyógyszeres kezelés segíthet a problémák enyhülésében.

Milyen gyógynövények alkalmasak a prosztataproblémák kezelésére?

Egyes gyógynövények jótékony hatást gyakorolnak a prosztata működésére, így kiegészítő, esetleg megelőző terápiaként bevethetők. Különösen a prosztata-megnagyobbodás esetén bizonyulnak hatásosnak a különféle gyógynövényekből készített, általában szájon át szedhető készítmények.

Afrikai törpepálma

A növény kérgéből készített szerekkel kezelik a prosztatabetegségeket. Fitoszteroidjainak köszönhetően gyulladáscsökkentő, vízhajtó, segít a hormonháztartás rendben tartásában, lassítja a prosztata növekedését.

Csalán

A vizeletürítési funkciót tartja karban, kevesebb vizelet marad a hólyagban, így kisebb valószínűséggel alakul ki bakteriális fertőzés. Immunerősítő és gyulladáscsökkentő hatása is jótékony a prosztatára. Csalánlevélből készült teát naponta többször is érdemes inni.

Ernyős körtike

(chimaphila umbellata)
A rózsaszín virágú cserje leveleit vizelethajtásra használják, homeopátiás készítményekben szerezhető be.

Fűrészpálma

Az Egyesült Államok déli partvidékén élő pálma piros terméséből fitoszteront (tesztoszteronhoz hasonló) vonnak ki, mely csökkenti a vizeletpangást, és görcsoldó, gyulladáscsökkentő hatást fejt ki a húgyutakban. Szájon át szedhető készítményként vásárolhatjuk meg.

Lenmag

Gazdag rostban, pektinben, E-vitaminban, szitoszterolban (ösztrogénhoz hasonló növényi eredetű anyag). A rákmegelőzésben lehet fontos szerepe.

Rezgő nyár

(populus tremoluides)
A fa leveleiből és kérgéből készült homeopátiás szerekkel főként prosztataduzzanatot és hólyaghurutot kezelnek. Fájdalomcsillapító, fertőtlenítő, gyulladáscsökkentő hatása ismert.

Sütőtök

Egy elő-ázsiai alfaj magjaiból nyerik a szitoszterolt, ami lassítja a prosztata megnagyobbodását. Lazítja a húgycsövet, gyulladáscsökkentő, vízhajtó hatású.


close