Életmód és prosztatagyulladás

A prosztatagyulladás a férfiak egyik legkellemetlenebb, nehezen kezelhető betegsége, mely tartós alhasi fájdalommal, vizeletürítési nehézséggel, fájdalmas vizeléssel, inkontinenciával és szexuális zavarokkal is járhat.

Miért fontos hogy odafigyeljen életmódjára prosztatagyulladás esetén? A következőkben erről olvashat.

A gyulladás kiváltó okának megszüntetése és a megfelelő gyógyszeres kezelés nem mindig hozza meg a várt gyógyulást, így fontos az életmód megváltoztatása is, mely a táplálkozástól a sportolásig sok mindenre kiterjed.

Egészséges táplálkozás

A betegség tüneteinek enyhítése érdekében lassan, fokozatosan át kell állni az egészséges táplálkozásra. Az étrend alapját a rostban gazdag élelmiszerek, a burgonya, a barnarizs és a teljes kiőrlésű gabonából készült termékek jelentik. Emellett naponta legalább 3-5 adag zöldséget és gyümölcsöt is ajánlott fogyasztani, mely javítja a bélműködést.

Kerülni kell a telített zsírsavakat tartalmazó élelmiszereket és a bő zsiradékban való sütést. A sovány húsok mellett hetente legalább egyszer halat is ajánlott fogyasztani.

A prosztatagyulladásban szenvedők kerüljék a zsíros, csípős ételeket. A koffeintartalmú italok, mint a kávé, a kóla és a tea szintén kerülendők.

A rostban dús táplálkozás javítja a bélműködést és enyhíti a székletürítéssel járó fájdalmat. Amennyiben nem elég a rostmennyiség növelése, enyhe hashajtókkal lehet lazítani a széklet állagán. A vizelési panaszokat enyhíti a gyakori vizeletürítés. Zuhanyzás helyett javasolt az ülőfürdő.

Miért fontos a rendszeres testmozgás?

Az életmódváltás része a sportolás is. Kutatások azt mutatják, hogy a prosztatagyulladásban szenvedőknek kifejezetten jót tesznek az aerob sportok. Ilyen a gyaloglás, a futás, a kerékpározás, a teniszezés és az úszás is. Ezek az állóképesség növelő sportok csökkentik a tartós alhasi fájdalmat és a kellemetlen tüneteket is elviselhetőbbé teszik.
Kezdők részére javasolt a napi fél óra séta, melyet a későbbiekben felválthat a komolyabb gyaloglás. A kerékpározásról sem kell lemondani, csak gondoskodni kell arról, hogy a nyereg ne nyomja a gáton keresztül a prosztatát. Erre a célra érdemes párnázott nadrágot és megfelelően kiképzett, szélesebb nyerget beszerezni, illetve úgy beállítani a kerékpár ülését, hogy ne nyomja a fájdalmas területet.

A betegség miatt kialakult depressziót jógával, meditációs gyakorlatokkal és relaxációval lehet enyhíteni, így ezek kipróbálása is érdemes megfontolni.


close